Saziņai: E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

AntiDopings

AntiDopings

 • font size

KAS IR DOPINGS?

Dopings ir viens vai vairāki Pasaules Antidopinga kodeksā norādītie antidopinga noteikumu pārkāpumi.

 1. Dopinga vielas klātbūtne sportista paraugā (piemēram, urīnā vai asinīs).
 2. Sportista atzīšanos, aculiecinieku liecības, secinājumi, kuri izriet no ilgtermiņa izmeklējumiem (bioloģiskas pases) vai mēģinājums lietot kādu aizliegto vielu pat ja vēlamais rezultāts nav sasniegts.
 3. Sportists atsakās nodot urīna paraugu dopinga kontrolierim bez pietiekama pamatojuma pēc tam, kad saņemts uzaicinājums uz dopinga kontroli.
 4. Pārbaudāmo sportistu reģistrā iekļautais sportists divpadsmit mēnešus ilgā laikposmā trīs reizes nav sniedzis informāciju par savu atrašanas vietu, vai norādītajā 60 minūšu laika periodā nav atradies norādītajā vietā.
 5. Tīša traucēšana vai iejaukšanas dopinga kontroles posmā (piemēram, mēģinājums falsificēt paraugu), nepatiesas informācijas sniegšana antidopinga organizācijai.
 6. Sportists vai palīgpersonāls glabā aizliegto vielu bez objektīva pamatojuma (vai pamatotu medicīnisku apstākļu dēļ).
 7. Sportists vai palīgpersonāls mēģina izplatīt sportā aizliegtās vielas
 8. Sportistam tiek mēģināts ievadīt aizliegtu vielu vai pielietot kādu no aizliegtajām metodēm sacensībās vai ārpus tām.
 9. Sportists vai kāda no palīgpersonām mudina, iedrošina, pierunā uz dopinga vielu lietošanu, piesedz vai citā veida līdzdarbojas kāda antidopinga noteikuma pārkāpumā.
 10. Sportists sadarbojas, trenējas, vai saņem padomus no diskvalificēta sportista, trenera, tiesneša vai ārsta, kuriem ir piespriests kriminālsods vai noteiktas disciplinārās sankcijas saistībā ar dopinga lietošanu.

KĀPĒC DOPINGS IR AIZLIEGTS?

 • Lai nodrošinātu godīgas sacensības. Antidopinga noteikumi ir tieši tādi paši, kā jebkuri noteikumi sportā, lai nodrošinātu godīgu, taisnīgu sacensību norisi starp visiem sportistiem.

Medicīniskie apsvērumi

 • Medicīnisko preparātu un dopinga metožu pielietošana var būt bīstama sportista veselībai, ar dažādām nopietnām blakusparādībām.

ANTIDOPINGA NOTEIKUMU PĀRKAPUMU SEKAS

Pārkāpumu sekas ietver sacensību rezultātu anulēšanu, diskvalifikācijas perioda noteikšanu, obligātu Tava pārkāpuma publicēšanu un iespējams, naudas sodus. Gadījumā, ja Tavā paraugā atradīsies ar likumu aizliegta narkotiskā viela, Tev var piemērot administratīvu vai kriminālu sodu. Diskvalifikācija nozīmē, ka Tu nevari piedalīties nevienās starptautiskās federācijas, tās nacionālo federāciju vai klubu rīkotājās jebkāda veida sacensības vai aktivitātes, kā arī iesaistīties sava kluba vai komandas treniņos un izmantot iespējas un infrastruktūru, kas ir saistītas ar Tavu klubu vai komandu.

 Sportista rokasgrāmata par tīru sportu

 Dopinga kontroles procedūra

Dopinga kontroles procedūras instrukcija

Biežāk uzdotie jautājumi par antidopingu.
 Biežāk uzdotie jautājumi

Dopinga kontroles paraugu savākšanas inventāra informatīvie materiāli

Dopinga kontroles anketas paraugs
Materiāli par dopinga kontroles inventāra lietošanu:

 1. Urīna parauga savākšanas trauciņa lietošanas instrukcija.
  1. Urīna parauga savākšanas trauciņa lietošanas instrukcijas video
 2. BEREG-KIT urīna parauga kartona kastes komplekta lietošanas instrukcija.
  1. Urīna parauga kartona kastes komplekta lietošanas instrukcijas video.
 3. Nepietiekams urīna paraugs.
 4. Pudelīšu aizvēršana.
 5. BEREG-KIT small asins parauga savākšanas instrukcija (2 trauciņi).
 6. BEREG-KIT small single asins parauga savākšanas instrukcija (1 trauciņš).

Pārbaudīt medikamentu

Nepieciešamo informāciju par zālēm Tu vari atrast Zāļu Valsts aģentūras izveidotajā Latvijas Zāļu reģistrā, papildu parametros atzīmējot - "Informācija par lietošanu sportā".

Latvijas Zāļu reģistrā ir iekļauta informācija par tām vielām un metodēm, kuras ir aizliegts lietot sportā un ir iekļautas Pasaules Antidopinga aģentūras Aizliegto vielu un metožu sarakstā. Reģistrā ir pieejama informācija tikai par tām zālēm, kuras ir iespējams iegādāties Latvijā. Reģistrā nav pieejama informācija par Uztura bagātinātājiem.

https://www.zva.gov.lv/zvais/zalu-registrs/

Aizliegto vielu saraksts